Region Halland använder VR-glasögon för stickrädda barn

Bild Vr Region Halland

Peter Uppman, innovationsstrateg i Region Halland. Foto: Region Halland

I dag finns VR-set ute på olika mottagningar i Region Halland för att genom distraktion underlätta situationen för barn som är stickrädda. Löpande utvärdering visar att det finns mycket att vinna för alla inblandade, och allra mest för barnet som får en bättre upplevelse och kan undvika att utveckla en fobi för nålar och sprutor.

VR-glasögonen som används i Region Halland är utvecklade av ett danskt bolag och kan styras med endast en hand, så att barnets andra arm finns tillgänglig för exempelvis blodprov. VR-applikationen innehåller inte bara spel, utan även rena avslappningsövningar som inte kräver någon interaktion och därmed låter båda armarna vara fria. 

VR för barn – en långsiktig vinst för att motverka fobi 

Den långsiktiga vinsten med att använda VR är att barnet ska undvika att hamna i den pressade situationen som det innebär med något man ”måste” göra men inte vill. I allra värsta fall kan man behöva hålla fast barnet under provtagningen eller använda lustgas. Vanligaste metoderna är dock bedövningsplåster, såpbubblor eller ipad.  

Distraktionen med VR-glasögon kan motverka att barnet utvecklar en fobi för nålar eller sprutor. 

 Danskarna är lite mer pro när det gäller att testa ny teknik på sina sjukhus och vårdcentraler än vad vi är i Sverige.

– Det viktigaste är känslan hos barnet och att minska risken för att de vidareutvecklar en fobi, vilket kan ske när de får en traumatisk upplevelse efter att ha kämpat i upp till en timme för att ta ett blodprov. Då är det klart att de inte vill komma tillbaka nästa gång, säger Peter Uppman, innovationsstrateg i Region Halland och projektledare i införandet av VR-glasögon till tre barnkliniker och flera vårdcentraler i Halland. 

”Otroligt positivt resultat” 

Peter Uppman är även en nyckelperson i projektet CareWare Nordic 2 och innovationscentrum Leap for Life, där Högskolan i Halmstad, Region Halland och samtliga halländska kommuner samarbetar. Under den första halvan av projektperioden fick en kompetenspanel bestående av bland andra barn- och ungdomsklinikerna i Halmstad och Varberg samt operations- och intensivvårdsavdelningen på Hallands sjukhus, undersöka om VR kan användas för att distrahera barn med stickrädsla.  

Barnkliniken i Halmstad fick möjlighet att under en tvåmånadersperiod låna ett VR-headset från det danska VR-bolaget och resultatet var enligt Peter Uppman ”otroligt positivt”. 

– Det som kom fram väldigt tydligt i den här första kompetenspanelen som vi hade var att sjuksköterskorna vittnade om att den stora fördelen med den här tekniken är att barnet blir helt innesluten i sin egen värld. Ofta är det så att barn som är stickrädda har föräldrar som är stickrädda och de överför denna rädsla på sina barn. Och i och med den här avskärmande världen barnet hamnar i så påverkas de inte heller av föräldrarnas nervositet, säger Peter Uppman.  

Nu används VR-set på åtta kliniker i Region Halland 

Testperioden på barnkliniken visade att barnen blev mindre rädda, det minskade behovet av smärtlindring och det sparade också en hel del tid för sköterskan, barn och förälder. Och allra viktigast blev det en bättre vårdupplevelse för barnet.  

Efter testperioden rådde det enligt Peter Uppman ingen tvekan om att personalen på Barnkliniken i Halmstad ville fortsätta med detta hjälpmedel och även Barnkliniken i Varberg och Kungsbacka ville ta del av detta, samt ytterligare fem vårdcentraler i regionen.

Sedan i början av februari finns nu åtta VR-headset som används dagligen vid provtagning av barn som är stickrädda. Region Halland har bekostat inköpen i budgeten för CareWare Nordic och i ett år framåt kan dessa VR-glasögon användas obegränsat. Därefter ska man ta ett beslut om man vill behålla dem och då tillkommer en licenskostnad. Peter Uppman är relativt övertygad att detta är en metod som kommit för att stanna, då resultaten varit så positiva. 

– Det är flera vårdcentraler som efterfrågar VR-set till sin mottagning och vi utför löpande utvärderingar med personal, barn och föräldrar, som testat VR-glasögonen vid en provtagning eller vaccination – och de är alla otroligt positiva. Jag har svårt att tro att VR inte kommer att bli en etablerad metod även i Sverige, säger Peter.  

Det viktigaste är känslan hos barnet och att minska risken för att de vidareutvecklar en fobi.

Det är ett nytt moment att lära sig för sjuksköterskor, hur har det tagits emot? 

– När jag varit på plats och utbildat eller presenterat metoden, har några ibland varit skeptiska men efter att de har prövat glasögonen själva och insett hur lätt det är att handskas med dem har det bara varit positivt. I värsta fall kan sköterskan sitta med ett barn som är stickrädd i upp till en timme. Här kan man verkligen spara mycket tid och energi.   

Danmark ledande i att testa ny teknik inom vården 

I Danmark används redan metoden på de stora sjukhusen och vårdcentraler. Peter Uppmans erfarenhet är att danskarna är mycket bättre på att testa ny teknik inom vården. 

– Det är något vi märkt i det här projektet, att danskarna är lite mer pro när det gäller att testa ny teknik på sina sjukhus och vårdcentraler än vad vi är i Sverige. Vi ligger långt efter. VR-glasögon är etablerat i den danska vården och de ligger även långt framför oss när det gäller 3d-printning som de använder för fullt, säger han. 

Projektet Careware Nordic 2 

Införandet av VR-glasögon i barnsjukvården är en del av det treåriga projektet CareWare Nordic 2 som delvis finansieras av EU-medel. Samverkanspartners är bland annat flera kommuner i Danmark, Högskolan i Halmstad, Leap for Life och Region Halland. Projektet vill stötta nya start-ups och techföretag inom hälsa och vård, genom att presentera deras innovationer för sjukvården och omsorgen. Bakom glasögonen som just används i Region Halland står det danska företaget Khora Virtual Reality. 

4 mars 2025Uppdaterad 5 mars 2025Reporter Sofia HellströmerVR

Voisters nyhetsbrev

Rekommenderad läsning